Travma sonrası stres bozukluğu;

Halk arasında Vietnam sendromu olarak da bilinen bir kaygı bozukluğu türüdür. Vietnam savaşına katılan ve orada çatışmalara giren yada tanıklık eden askerlerde savaş sonrası bazı belirtiler gözlenmiş ve uzun yıllar bu belirtiler nedeniyle aile, sosyal ve toplumsal yaşama uyumda sorunlar yaşamışlardır.

Travma nedir?

“Travma”, psikiyatrik açıdan, “vücut bütünlüğünü ciddi olarak tehdit eden bir olay yaşamış ya da böyle bir olaya yakından şahit olmuş olmak” olarak tanımlanabilir. Bu olaylar, öldürülmeye teşebbüs, ciddi yaralanma, taciz, tecavüz, gasp, şiddetli dayak, işkence, ciddi trafik kazası ya da iş kazası gibi olaylardır. Bu durumları yaşamanın yanı sıra yakın şekilde şahit olmak da travma olarak kabul edilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Bu gibi durumlarla beklenmedik bir anda karşılaşan birey şaşkınlık, ölüm ve yaralanma korkusu ve dehşet duygusu yaşar. Sonraki günlerde olay sık sık aklına gelir (flash back), olayla ilgili kabuslar görür, olayı hatırlatan şeyler olduğunda aşırı tepki gösterirler, olayı hatırlatan her şeyden kaçınırlar, öfke control sorunları ve sürekli bir tedirginlik yaşarlar. Bu kişiler zamanla duygusal açıdan donuklaşabilirler. Bazıları adeta farklı bir kişilik de oluşturabilir. Komorbid ikincil psikiyatrik hastalıklar tabloya eşlik edebilir. Örneğin; depresyon, alkol kullanım bozukluğu gibi. Böylece kişinin yaşam kalitesi, sosyal ve mesleki işlevselliği önemli derecede bozulur.

Tedavide en iyi sonuç nasıl alınır?

Tedavide ilaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte kullanımı en iyi sonucu verir.

0 (216) 251 1064
0 (543) 876 4822
iletisim@appaistanbul.com
Küçükbakkalköy Mah.Defne Sok. No:1,
Flora Residence D:912 Ataşehir-İstanbul